Opłaty i podatki

Taksa notarialna

Wysokość maksymalnych stawek taksy notarialnej za dokonanie czynności notarialnych określona została przepisami rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Czynności notarialne podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w stawce 23%.

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Notariusz pełniąc rolę płatnika oblicza i pobiera podatek od następujących czynności cywilnoprawnych dokonywanych w formie aktu notarialnego:

– umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych

– umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku

– umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy

– umowy dożywocia

– umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat

– ustanowienie hipoteki

– ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności

– umowy depozytu nieprawidłowego

– umowy spółki

Opodatkowaniu podlegają ponadto zmiany wyżej wymienionych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Szczegółowe kwestie dotyczące przedmiotu opodatkowania, podstawy opodatkowania oraz wysokości podatku reguluje ustawa z dnia 09 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych. Notariusz po pobraniu podatku wpłaca go na rachunek urzędu skarbowego.

Podatek od spadków i darowizn

Notariusz pełniąc rolę płatnika oblicza i pobiera podatek od spadków i darowizn następujących czynności dokonanych w formie aktu notarialnego:

– umowy darowizny

– umowy nieodpłatnego zniesienia współwłasności lub ugody w tym przedmiocie

– umowy nieodpłatnego ustanowienia służebności

– umowy nieodpłatnego ustanowienia użytkowania

Szczegółowe kwestie dotyczące przedmiotu opodatkowania, podstawy opodatkowania oraz wysokości podatku reguluje ustawa z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn. Notariusz po pobraniu podatku wpłaca go na rachunek urzędu skarbowego.

Opłata sądowa

Jeżeli wniosek o wpis w księdze wieczystej, podlega opłacie sądowej, notariusz pobiera od wnioskodawcy tę opłatę oraz wskazuje we wniosku o wpis w księdze wieczystej wysokość pobranej opłaty sądowej. Notariusz uzależnia sporządzenie aktu notarialnego oraz objęcie wnioskiem o wpis w księdze wieczystej żądania dokonania w księdze wieczystej także innego wpisu związanego z czynnością notarialną, od uprzedniego uiszczenia przez wnioskodawcę należnej opłaty sądowej.

Wysokość opłat w sprawach z zakresu prawa o księgach wieczystych reguluje ustawa z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Pobraną opłatę sądową notariusz przekazuje właściwemu sądowi rejonowemu.